Sandomierz jest pełen zabytków. Zabytki Sandomierza tworzą jego atrakcje turystyczne. Zobacz, co można zwiedzać w Sandomierzu z przewodnikiem i nie tylko

Zwiedzanie Sandomierza rozpocznij od najciekawszego zabytku, którym jest Podziemna Trasa Turystyczna w Sandomierzu

Podziemna Trasa Turystyczna 

Dawne piwnice kupieckie, pochodzące z XV i XVI wieku. Przez prawie kilometr ciągną się pod Starym Miastem w Sandomierzu. Niezwykle ciekawa i warta uwagi atrakcja turystyczna Sandomierza.

Brama Opatowska

To widoczna na zdjęciu czerwona budowla. To jedyna zachowana do dzisiaj, dawna brama wjazdowa do Sandomierza. Obecnie możemy wejść na jej szczyt. Z góry oglądamy panoramę Sandomierza. 

Bazylika katedralna

Przepiękna, gotycka świątynia z 1380 roku. Na uwagę zasługuje jej barokowe wyposażenie. Są przepiękne organy z 1697 roku. W prezbiterium oglądamy freski bizantyjsko-ruskie z 1416 roku. 

Kościół św. Jakuba

Najstarszy kościół Sandomierza. Wybudowany w 1262 roku dla dominikanów. Późnoromańska świątynia zapiera dech w piersiach swoją dostojnością wnętrza. Naprawdę warto zwiedzić!

Zbrojownia rycerska

Średniowieczne stroje, zbroje, miecze, kusze, halabardy - to wszystko na wyciągnięcie ręki. Można dotykać, zakładać na siebie, brać w dłonie. Niezwykłe muzeum sandomierskiego rycerstwa. Warto!

Rejs statkiem po Wiśle

To dopełnienie zwiedzania Sandomierza z przewodnikiem. Podczas półgodzinnego rejsu płyniemy najdzikszą rzeką Europy, oglądając z pokładu statku panoramę Sandomierza.

Świat "Ojca Mateusza"

Fani serialu przyjeżdżający do Sandomierza szukając Ojca Mateusza. Serialową postać znajdują w Świecie Ojca Mateusza. To replika planu zdjęciowego z figurami woskowymi głównych bohaterów.

Magiczny Świat Roślin

...czyli Akademia Ziołowa Marcina z Urzędowa

Wąwóz Królowej Jadwigi

Wąwozy są charakterystyczne dla terenów wyżynnych. Przez dziesiątki lat drążony przez wody opadowe. Niezwykle malownicza atrakcja przyrodnicza, przepiękna o każdej porze roku.

Góry Pieprzowe zwane Pieprzówkami

To jedno z przyrodniczo najpiękniejszych miejsc w regionie świętokrzyskim. Niedoceniane przez turystów. Są najstarszymi górami w Polsce. Zbudowane głównie z brunatnoszarych łupków.

Teresa Izabela Morsztynówna

Zmumifikowane zwłoki wojewodzianki sandomierskiej, zmarłej w osiemnastym roku życia w 1698 roku. Zwłoki spoczywają w przeszklonej trumnie w kryptach kościoła św. Józefa w Sandomierzu. 

Muzeum Diecezjalne

...w Domu Jana Długosza. Gromadzi zbiory sztuki sakralnej. Unikatowy, XV wieczny relikwiarz drzewa Krzyża Świętego, rękawiczki Królowej Jadwigi i wiele innych. Muzeum unikat w skali światowej.

© Copyright 2005-2024 - ZwiedzajSandomierz.pl